10 največjih težav Wimbledona v odprti dobi

Osemkratni prvak Roger Federer je v Wimbledonu pošteno trpel.

Wimbledon je gostil nekaj najboljših igralcev, ki so kdajkoli uživali v tem športu. Podobni kot Rod Laver, Pete Sampras in Roger Federer na moški strani ter Martina Navratilova, Steffi Graf, Monica Seles in sestre Williams na ženski so pisali zgodovino v Wimbledonu, a so bili deležni tudi razočaranj.

Prevlada teh igralcev v Wimbledonu je bila takšna, da je zgodnji izhod, zlasti proti nezasedenemu nasprotniku, v svet tenisa poslal udarce.

V zvezi s tem si oglejmo 10 največjih motenj na travniški šoli v odprti dobi.

#10 2004 Drugi krog Wimbledona: Karolina Sprem je s 7-6, 7-6 premagala Venus Williams

Karolina Sprem

Tekmovanje v drugem krogu leta 2004 med 93. uvrščeno Karolino Sprem in dvakratno prvakinjo Venus Williams se je zdelo kot neskladje na papirju.

Williams je na zadnjih štirih obiskih SW19 prišla do finala, zmagala je v letih 2000-01, Hrvaška pa je bila na turnirju Majorsa v nizu štirih tekem porazov.

Brez strahu ob priložnostih in rodovniku njenega slavnega nasprotnika se je Sprem Williams iz osnovne črte ujemal z udarcem za udarec, ko je v izenačenem setu vzela prvi niz.

Zdi se, da je bila tekma v vrečki za Hrvatico, ko je prišla na 5-3 30-0 na servis v drugem nizu, le da je izgubila 10 zaporednih točk.

V nadaljevanju neodločenega izida je Sprem dobil točko, ki si je zaradi službene napake ni prislužil, a je Williams vseeno prišel do treh nastavljenih točk. Vendar pa je od tam naprej izgubila pet zaporednih točk, saj je Hrvat končal osupljivo razburjenje.

'Nemogoče je biti zmagovalec ali finalist vsako leto. Igrala je dober tenis, 'je obupana Williams je rekel po tekmi.

Sprem bi se uvrstila v četrtfinale, kjer jo je premagala Lindsay Davenport.

#9 1983 Tretji krog Wimbledona: Kathy Jordan je s 6-1, 7-6 premagala Chris Evert

Kathy Jordan

Nenajavljena Kathy Jordan je pretresla velikanske razsežnosti, ko je v tretjem krogu Wimbledona leta 1983 premagala trikratnega prvaka Chrisa Everta.

Evert je v preteklih 12 mesecih osvojil naslove Roland Garrosa in US Opena in v 34 prejšnjih nastopih ni izgubil pred polfinalom na Majorju.

Toda Evert, ki jo je prizadel želodčni hrošč, ki jo je utrpela prejšnji dan, ni bila v svojem elementu, Jordan pa je z veliko začetnico napisal veliko začetnico. Po zmagi v samo eni igri v uvodu je Evert izgledala dobro na poti k ponovni vzpostavitvi paritete, ko je v drugi tekmi pripeljala do vodstva 4: 0.

Vendar pa si je Jordan opomogel in zaključil tekmo v ravnih nizih, pri čemer je drugi niz spravil v neodločen izid, da bi neodločeno razstrelil remi. Noče kriviti svojega fizičnega stanja za poraz, Evert je rekel :

'Ne opravičujem se. Ne bi hodil na igrišče, če se ne bi počutil primernega ... če ne bi mislil, da lahko nastopam. '

Jordan je zmagal še v eni tekmi, preden je v četrtfinalu izgubil proti Billie Jean King.

#8 2013 Četrti krog Wimbledona: Sabine Lisicki je s 6-2, 1-6, 6-4 premagala Sereno Williams

Sabine Lisicki se je odzvala, potem ko je na Wimbledonu leta 2013 premagala Sereno Williams.

Branilka naslova Serena Williams je s svojim drugim naslovom na Roland Garrosu prispela v London v upanju, da bo osvojila šesti naslov Wimbledona.

Williams je pomenil posel in je v drugem tednu prispel, saj je odigral le 11 tekem. Vedela pa je, da je proti navdihujočemu nasprotniku, ko je Sabine Lisicki v uvodnem nizu njihovega srečanja v četrtem krogu odigrala 6-2.

Prvi svetovni prvak se je na to odzval z zmago v devetih tekmah zapored, ponovnim vzpostavitvijo paritete in tretjim odmorom. Toda Lisicki ni hotela oditi, dvakrat si je opomogla od zloma pri odločitvi, da bi zapečatila eno največjih zmag v svoji karieri.

pojdi na tenis

Z Rogerjem Federerjem in Rafaelom Nadalom (več o enem od njiju kasneje), ki sta zdržala predčasno, je Wimbledon leta 2013 videl še enega odmevnih igralcev, ki je zagrizel prah, ko je Lisicki podrl Williamsa.

Po tekmi je Williams pohvalila svojega nasprotnika, hkrati pa objokovala njeno nezmožnost osvojiti velike točke.

'Nisem dovolj dobro odigrala velikih točk,' je rekla je rekel . 'Nisem naredil tistega, kar počnem najbolje. Sabine je igrala zelo dobro, v Wimbledonu ji gre vedno dobro, zato sem vedel, da bo tekma težka. Vsekakor sem imel priložnosti, a jih nisem izkoristil. '

Z zmago nad Williamsom je Lisicki navdihnjeno pritekla v finale, a ji je zmanjkalo moči proti Marion Bartoli.

#7 1994 Prvi krog Wimbledona: Lori McNeil je s 7-5, 7-6 premagala Steffi Graf

Lori McNeil

Lori McNeil

Trikratna branilka naslova Steffi Graf je bila priljubljena, ko je na Wimbledonu leta 1994 začela z obrambo naslova proti neznani Lori McNeill.

Američan je v prvem krogu na prvenstvu WTA 1992 v prvem krogu premagal Grafa, s čimer je Nemka prvič izstopila iz prvega kroga na katerem koli turnirju v sedmih letih. Tri leta kasneje ni bilo pričakovati, da bi strela udarila dvakrat.

Toda McNeil je Grafa presenetil z igro serviranja in odbojkanja, pozno v prvem nizu, drugi pa v tie-breaku. To je pomenilo prvi primer padca branilke naslova žensk v prvem krogu.

Zbrana Graf, milostna v porazu, je priznala, da ni bila boljša igralka tega dne.

To ni tako vznemirjeno zaradi tega, s kom sem izgubil, Graf je rekel .

To je bil edini poraz Grafa v Wimbledonu med letoma 1991 in 1997. McNeil je tistega leta prišel do polfinala Wimbledona in v tretjem nizu izgubil z 8: 10 proti končni prvakinji Conchiti Martinez.

#6 Drugi krog Wimbledona 1987: Peter Doohan je premagal Borisa Beckerja s 7-6, 4-6, 6-2, 6-4

Peter Doohan (desno) je v drugem krogu Wimbledona leta 1987 premagal Borisa Beckerja.

Ni pogosto, da bi najstnik uspešno ubranil naslov samca za grand slam. Toda prav to je Boris Becker storil v Wimbledonu leta 1986, preden se je naslednje leto odpravil na SW19 kot favorit za dokončanje tri šote.

Toda Becker, takrat drugi svetovni igralec, se je srečal z Avstralcem Petrom Doohanom, ki si ga bo za vedno zapomnil, da je premagal svojega zelo napovedanega nemškega nasprotnika. Le teden dni prej se je Becker ogrel za drugo obrambo naslova v Wimbledonu, tako da je v prvem krogu na Queen'su do naslova premagal Doohana.

Doohan, ki je bil na turnirjih za grand slam z 0: 4, je na petem mestu z zmago v Wimbledonu leta 1987 zmagal z rezultatom 9: 7 in se dogovoril za srečanje z Beckerjem.

Avstralec je tokrat dosegel svojo taktiko in trikrat prelomil Beckerja na poti do največje zmage v karieri.

Vsekakor sta na tekmi obe strategiji delovali kot čar in na tekmi sem ga lahko trikrat zlomil, poleg tega pa tudi to, da sem dobro serviral in da sem se samo enkrat zlomil in da sem dobil svojo slavno zmago, je rekel Doohan.
Beckerjev stoični odziv na izgubo: To ni bila vojna. Nihče ni umrl.

Doohan je v četrtem krogu izpadel in v nizu izgubil proti Slobodanu Živojinoviću.

#5 Drugi krog Wimbledona 2013: Sergiy Stakhovsky je s 6-7 premagal Rogerja Federerja 7-6 7-5 7-6

Sergiy Stakhovsky je v Wimbledonu leta 2013 v monumentalnem vznemirjenju premagal Rogerja Federerja.

Dan po tem, ko je Rafaela Nadala v prvem krogu Wimbledona 2013 poslal Steve Darcis, je Sergiy Stakhovsky postregel in z voljjem prestopil do monumentalne zmage nad branilcem naslova Rogerjem Federerjem v drugem krogu.

Federer, ki je v zadnjih 36 velikih nastopih prišel do četrtfinala, je pomenil posel, saj je prvega v žepu izenačil. Tako kot je sedemkratni prvak izgledal, kot da prevzema nadzor nad tekmo, je Stakhovsky dvignil svojo raven do izenačenja.

Ukrajinec je povečal svoj zagon in v 11. igri tretje igre prekinil servis Federerja, preden je nizu serviral za dva ena proti.

Četrti niz je pripadel neodločenemu izidu, kjer je bil Stakhovsky boljši igralec, ki je izkoristil zgodnjo prednost in zaključil največjo zmago v svoji karieri. V strahu nad svojim dosežkom je tedanji svet št. 116 je rekel :

kako nositi trak za tendonitis
'Vnukom lahko rečem, da sem Rogerja Federerja brcnil v rit.'

Stakhovsky ni uspel graditi na zmagi, v tretjem krogu je padel proti Jurgenu Melzerju.

#4 Drugi krog Wimbledona 2012: Lukas Rosol je premagal Rafaela Nadala s 6-7, 6-4, 6-4, 2-6, 6-4

Lukas Rosol (desno) je na Wimbledonu leta 2012 premagal Rafaela Nadala.

Sedem let po padcu v drugem krogu Wimbledona je Rafael Nadal na tej stopnji leta 2012 doživel še en izstop, ko ga je navdihnjeni Čeh Lukas Rosol poslal v pakiranje.

To je pomenilo enega največjih pretresov v zgodovini Wimbledona, saj je drugouvrščeni Nadal v svojih petih nastopih dosegel finale tekmovanja.

Prvič v Wimbledonu po petih neuspešnih poskusih je debitiral v Wimbledonu. Čeh je ustvaril neizprosen nalet udarcev in velikih servisov, da bi svojega slavnega nasprotnika udaril v podrejenost.

Potem ko je Nadal v neodločenem izidu poravnal tesno, je Rosol prevzel naslednja dva niza in prevzel nadzor nad tekmo. Toda Nadal se je boril in dvakrat zlomil Rosola, da bi odločil, preden je slaba svetloba prisilila, da se streha zapre.

Čeh je kmalu znova odkril svoj mojo, zgodaj na petem mestu je zlomil Nadala in v svoji zadnji servisni igri nervozno ustvaril tri asove, s katerimi je zaključil največjo zmago v svoji karieri.

'Ne vem, kaj naj rečem. Nisem samo presenečen, ampak je kot čudež. Nikoli nisem pričakoval česa takega, «je po zmagi dejal Rosol. 'Toliko je čustev - ne vem, kaj naj rečem. (Nadal) je superzvezda in zelo mi ga je žal.
'Danes sem igral neverjetno. Upam, da bom lahko odigral še kakšno takšno tekmo. Zelo sem vesel moje podpore. Pred tekmo sem razmišljal, da bi odigral tri dobre nize, da ne izgubim s 3: 0. Vem, da je Nadal samo človek. Nadal je odigral dobro tekmo, vendar mislim, da sem bil nekoliko boljši. '

Rosol je v naslednjem krogu v nizu padel proti Philippu Kohlschreiberju.

najboljši način za popravilo teniškega komolca

#3 Prvi krog Wimbledona 1999: Jelena Dokic je s 6-2, 6-0 premagala Martino Hingis

Jelena Dokic

Jelena Dokic je povzročila enega največjih pretresov v zgodovini Wimbledona, ko je v prvem krogu Wimbledona leta 1999 premagala petkratno prvakinjo Majorke Martino Hingis.

Bolj kot rezultat, ki je bil šele tretji primer, ko je vrhunski nosilec doživel izstop v prvem krogu Wimbledona, je bil način izgube Hingisa tisti, ki je v svet tenisa poslal šok.

Prvega svetovnega prvaka je v manj kot uri razstrelil 16-letnik, ki ni bil napovedan, saj je Dokic z nizom kaznujočih udarcev zadrževal Hingisa na zadnji nogi.

'Mislim, da še vedno ne morem verjeti, da sem jo premagal,' je navdušen Jokić je rekel po zmagi. 'To je zame velika zmaga, zlasti v prvem krogu, ki je prišla iz kvalifikacij, vendar sem mislil, da sem danes odigral precej dobro, in sem zelo vesel, da sem zmagal.'

Jokičeva se je uvrstila v četrtfinale, kjer se je njen tek končal proti kolegi iz kvalifikacij Alexandri Stevenson.

#2 Wimbledon, prvi krog 2003: Ivo Karlovic premaga Lleytona Hewitta z 1-6, 7-6, 6-3, 6-4

Ivo Karlovic (levo) je na Wimbledonu leta 2003 premagal branilca naslova Lleytona Hewitta.

Branilec naslova Lleyton Hewitt se nikoli ne bi mogel pripraviti na tisto, kar ga čaka, ko se je leta 2003 odpravil na Srednje sodišče, da bi odprl obrambo naslova proti malo znanemu Hrvatu Ivu Karloviču.

Karlovic je bil ob tej priložnosti videti zaskrbljen, ko je spustil uvodni udarec s 6: 1, a je med tekmo tekma rasla samozavestno. Hewitt je na servis Karlovica prišel do točke prednosti dveh nizov pri 5-4, le da je zapravil priložnost.

Potem ko je preživel to igro, je Karlovic vzpostavil pariteto, tako da je v nizu neodločenih izidov vzel drugi niz in se ni ozrl nazaj. Deževni asi in zmagovalni zmagovalci storitev, svetovni 6'11 'št. 203 je Hewittu poslal embalažo v štirih nizih, s čimer je označil prvo stopnjo v odprti dobi branilca naslova samcev v prvem krogu v Wimbledonu.

BBC -jev komentator David Mercer povzeti stvari je postalo precej jedrnato, ko je rekel:

Pred dvema urama in 20 minutami je bil Ivo Kdo? Če bo služil tukaj, bo odšel kot Karlovic Osvajalec.

Karlovic je sicer izgubil proti Maxu Mirnyiju, vendar je prišlo do novega reda v moškem tenisu, ko je Roger Federer ob koncu štirinajstih dni dvignil svoj prvi naslov za grand slam in prvo od osmih kronov Wimbledona.

#1 Drugi krog Wimbledona 2002: George Bastl je premagal Petea Samprasa s 6-3, 6-2, 4-6, 3-6, 6-4

George Bastl

Švicarski kalfa George Bastl je povzročil največje razburjenje v zgodovini Wimbledona, ko je v drugem krogu leta 2002 premagal sedemkratnega prvaka Petea Samprasa.

Leto po tem, ko je Roger Federer v četrtem krogu klasike razstavil Samprasovo avro nepremagljivosti, se je Sampras vrnil v Wimbledon v zasledovanju 14. majorja.

Toda v spopadu v petih nizih na starem sodišču 2, ki so ga poimenovali 'pokopališče prvakov', je Američan doživel enega svojih najhujših porazov.

Bastl, 145. uvrščeni srečni poraženec, je prišel do vodstva v dveh nizih, vendar se je Sampras boril, da bi vzel naslednja dva niza in se odločil.

Švicar pa je pri odločanju ohranil zbranost in navdušen vpil, ko je forhend Samprasa dolgo plul na tekmi. To je bil zadnjič, ko je Sampras stopil v Wimbledon.

'Nisem bil najboljši. Toda počutil sem se, kot da bom zmagal na tekmi, čeprav sem imel dva niza ljubezni, 'slab Sampras je rekel . 'Razočaranje. Trdo sem se boril, da bi se vrnil v tekmo. Letenje domov bo težko, saj vem, da se to dogaja in da me ni tukaj.
'S to izgubo ne bom končal svojega časa tukaj. Želim zaključiti z visokim poudarkom in zato se nameravam vrniti. Dokler se mi bo zdelo, da lahko še naprej zmagujem na velikih tekmovanjih in se borim, bom igral še naprej. ''

Čeprav se Sampras ni vrnil v Wimbledon, je svojo kariero visoko končal, ko je v finalu OP ZDA premagal Andreja Agassija.

Bastl je v naslednjem krogu izgubil z Davidom Nalbandianom, ki pa se je že vklesal v teniško zgodovino in na svojem najljubšem lovišču premagal enega najboljših igralcev na travi vseh časov.

Priljubljene Teme

Japonska je ustvarila veliko število odličnih teniških igralcev, vključno z Nishikorijem in Osako; tukaj je pogled na devet najboljših med njimi.

Takole lahko gledate Deontay Wilder proti Tyson Fury 2 na televizorju, telefonu, Roku, Fire Stick, Xbox One ali drugi pretočni napravi.

Ultimate Tag, nova resničnostna tekmovalna serija, ki jo vodijo brata Watt, se bo premierno predstavila. Če nimate kabla, si oglejte oddajo na spletu.

Novak Đoković s privzetkom na OP ZDA je močno odprl žreb moških posameznikov. Ocenjujemo kandidate.

Posebne volitve 'Black-ish' bodo na sporedu v nedeljo, 4. oktobra. Tukaj si oglejte, če nimate kabla.

Božična akcija 2020 Saturday Night Live 2020 bo na sporedu v noči na sredo. Evo, kako si ga lahko brezplačno ogledate na spletu.